BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Sağlık / Mide Asiti Nedir ? Mide Asiti Midemize Neden Zarar Vermez

Mide Asiti Nedir ? Mide Asiti Midemize Neden Zarar Vermez

Mide Asiti Midemize Neden Zarar Vermez? Metali bile eritebilen bu asit midemizi nasıl sindirmez ?

Organizmamızdaki süreçlerin gerçekleşmesi, yani organlarımızın  çalışması ve hücrelerimizin yenilenmesi için ihtiyacımız olan temel maddeleri çeşitli yiyecek ve içeceklerden alıyoruz. Ama yediğimiz her yiyeceğin ilk parçalara ayrılması ve vücudumuzda kullanılması için değişikliğe uğraması, yani sindirilmesi gerekir. Bu işlemde ise en önemli rol mideye düşer. Kendisi de etten ibaret olmasına rağmen, eti sindiren yapıda olan mide asit salgılaması yaparken kendi kendini neden sindirmiyor. İşte tamda bunun için midedeki özel sistem harekete geçer. Her aşaması özel bir amaca hizmet eden midenin mükemmel bir yapısı vardır.

mide asitiYediğimiz besinler yemek borusundan geçtikten sonra mideye iner. Midedeki sindirim işlemi ağızdaki sindirim hareketlerinden farklıdır. Burada güçlü etkiye sahip olan asitler faaliyete başlar. Besinler yemek borusundan mideye düşer-düşmez midenin yüzeyindeki hücreler mide suyu salgılamaya başlarlar.Bu sıvı ile aynı zamanda pepsin enzimi ve hidroklorik asit denilen kimyasal maddeler de salgılanır. Bu asitler jileti bile sindirme kapasitesine sahiptir. Protein gibi zor sindirilen maddeler için bu asitlerin olması gereklidir. Ancak burada çok önemli bir ayrıntı var. Midenin kendisi de proteinden oluşur. Öyleyse bir jileti bile sindirebilecek güçte olan asit midemize neden zarar vermiyor?

Bu da insan vücudundaki benzeri olmayan tasarım örneklerinden biridir. Midenin girintili-çıkıntılı duvarlarının derinlikleri sayesinde mide kendi kendini sindiremez. Mide duvarlarındaki derin çukurlarda birbirinden farklı özelliklere sahip hücreler mevcuttur. Hassas denge içinde midedeki birtakım hücreler asit salgılanması devam ederken bu hücrelerle beraber başka hücrelerle de yapışkan sıvı dışarı atılır. Mukus denilen bu sıvı midenin yüzeyini örter ve mide duvarını asitlerden adeta bir kalkan gibi korur ve enzimlerin mideye zarar vermesini engeller. Parçalayıcı enzimlerle birlikte, enfeksiyon yayan virüs ve mikroorganizmaların hücre içine girmelerinin önüne alan salgı aynı zamanda gıdaların kanalda rahat kaymasını da sağlar.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Yemekten Sonra Yatmanın Zararları

Hepimizin bildiği bir şey var tok karnına veya yemekten hemen sonra yatılmaz. Peki ama Yemekten ...

Bir Yorum

  1. Bu yazı sayesinde fen ödevimi yaptım, artıyıda kaptim. Sagol rehberabi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close