BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Sağlık / Testler ve İşlemler / Kürtaj Nedir ve Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Nedir ve Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Nedir gebeliğin kısaca cerrahi müdahale ile sonlandırılması demektir. Kürtaj olmuş bir kadının daha sonra hamile kalma şansı diğer kadınlara göre daha düşüktür.
Ayrıca kürtajdan sonra kadında bir takım bozulmalar görülme olasılığı daha yüksektir. Hormonal bozulmalar, iltihaplar vb… Hatta bu bozulmalar kısırlığa varacak boyutlara varabilmektedir. Bu kısırlığa ikincil kısırlık denir ve temel nedeni kürtajdır.
Eğer kürtaj sonrası hamile kalınmışsa çeşitli komplikasyonlar görülme olasılığı diğer gebeliklere göre yüksektir.

Kürtajın Sebepleri Neler Olabilir

Kürtaj sırasında kadın rahim ağzı genişletilir ve diğer doğumlarda için bu tehlikeli bir durumdur. Rahim ağzı gebelik boyunca kapalı kalmalıdır açık kalması veya geniş olması gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olabilir. Rahim ağzı açıklığı serklaj yapılarak yani dikiş yapılarak önlenmeye çalışılır ve doğumdan hemen önce bu dikiş alınır.

Kürtajın bir diğer sakıncası rahimde ve rahim kanallarında bozulmalara neden olmasıdır bu durumda kısırlık veya dış gebelik oluşumunu beraberinde getirmesidir.

Kürtaj Nedir Nasıl YapılırKürtaj ayrıca rahim iltihabına neden olur. Bu ise kısırlığa yol çıkartabilir.

Kürtaj sırasında rahim iç duvarı kazınır buda iç yapısı bozulan rahime embriyonun tutunmasını engelleyerek gebe kalma şansı azalır.

Bir diğer sakınca bebek rahim ağzına yakın yerleşebilir buda beraberinde erken doğum ve sezeryanla doğumu getirir.

Nadiren olsa da çok sayıda kürtajdan sonra gebelik sırasında rahim yırtılması olabilir. Bu zamanda güçlü kanama gelişir. Kadının hayatını kurtarmak için doktorlar kadının rahimini almaya mecbur kalabilirler.

Kürtaj sonrası bir sonrası gebelik planlaması için en az   ay gibi bir süre geçmesi gerekir. Bu sürede kadın vücudu kendini yeniler ve hormonal denge kendine gelir.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Gebelik Döneminde Cinsel İlişki

Gebelik süresince cinsel ilişki hakkında kulaktan kulağa duyulan bazı fikirler çiftleri arasında korkulara neden olur. Kadın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close