BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Sağlık / Kadın / Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama Nasıl Hesaplanır

Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama Nasıl Hesaplanır

Kadınların çoğu doktor kontrollerinde tesadüf eseri hamile olduklarını öğrense de, geciken adet kanamaları da bu şüpheyi artırır. Hamile olduğunu öğrenen her kadın kaç aylık olduğunu bilmek isterler. Doktorunuz tam bir ultrason muayenesinden sonra size doğru tarihi verecektir. Eğer kendiniz hafta hafta bu süreci takip etmek isterseniz, bu hafta hesaplarını kendinizde yapabilirsiniz.
Eski mısırda bile çocukların cinsiyetini öğrenme ve çocukların haftalarını öğrenme önemliydi. Bunun için çeşitli yöntemler bile geliştirmişlerdi. Şimdiki teknolojide çocuğun cinsiyeti büyük oranda 13-14. haftalarda öğrenilirken Mısırlılar bunu hamile olan bayanın arpa ve buğday ekili bir toprağa işeyerek bunların yeşerme durumuna göre belirleyebiliyorlar dı. Bu yöntemin geçerliliği ve güvenirliği bugün tartışılan da bir konudur.

Hamilelik Haftası Hesaplama Aracı

Ama bu hafta hesaplamaları biraz karışıklık yaratabilir. Hamileliğiniz toplamda 40 haftalık bir süreyi kapsar. Ay olarak hesaplanmaz. Çünkü hamileliğinizin tam 1 ayı 4 haftaya denk gelmemektedir. Hamileliğinizin oluşumu yani hamileliğin yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün sonrası  kesinlik kazanmıştır. Yani hesaplama yaparken ay olarak değil hafta olarak hesaplayarak gerçek tarihinizi öğrenebilirsiniz. Hamileliğiniz toplamda 40 haftalık bir süreçtir. Bu konuda kafanız biraz karışabilir. Bu yüzden doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar size hamileliğinizin hesaplamada yardımcı olacaktır.
➢ 4 ve 5 haftalık gebelikler 1 aylık süreyi kapsar.
➢ 8. ve 9. Haftanın sonu 2 aylık süreyi kapsar.
➢ 12. ve 13. hafta bittiğinde 3 ayı doldurmuş sayılırsınız.
➢ 16. ve 17. haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir.
➢ 20. ve 21. haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir.
➢ 24. ve 25. haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
➢ 28. ve 29. haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir.
➢ 32. ve 33. haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir.
➢ 36. hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.
➢ 40. haftanın bitmesi; 9 ay 10 gün denilen yani genel 280 gün tamamlanmış olur. Bu da hamileliğinizin 40. Haftası demek olur.
Gebelik Haftası Hesaplama
Gebelik Haftası ve Bebeğin Gelişimi

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Söylediğimiz gibi bir kadının hamileliği 40 haftayı kapsayan bir süreçtir. Takip etmeniz gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır. Gebelik süresi haftalara göre bakılarak hesaplanır. Doğumların çoğu 38. Ve 40. Haftalar arasında olsa da, bazı anneler doğumunu daha geç gerçekleştirirler. Hamilelik hesabınızı yaparken, son âdetinizin başladığı ilk güne göre hafta hesabı yapabilrisiniz. Bu hesaplamalar adet gününüzün ilk gününü gebeliğin taban günü olarka kabul ederek yapılır. Bu yüzden âdetinizin gecikmiş olması veya yanlış tarih yazmak ve söylemek net bir sonuç elde etmeyi olanaksız hale getirir. Kesin bir bilgi için doktor kontrolü yaptırmanız fayda vardır. Doktor kontrolünde ultrason muayenesinde bebeğin boy ve kilo ölçümü bebeğin gelişmilik düzeyine göre size bebeğinizin haftasını söyleyecektir.

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik süresi tam olarak 40 haftayı kapsayan bir süreçtir. Hamile olan kadının son adet tarihinin ilk günü, hamileliğinin de ilk günü olduğunu söyleyebiliriz. Buradan yola çıkacak olursak, bu ilk günden itibaren geçen 7 günün sonunda tam bir haftalık hamile olduğunuzu ifade edebilir. Bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için adetinin gecikmesini beklediğini düşünürsek, adetinin geciktiği hafta 5. Gebelik haftası olmaktadır. Çünkü düzenli bir adet gören kadın 4 hafta da bir yani 28 günde bir adet görmektedir. Gebe kadınların doğum tarihi, tam olarak 40 hafta sonra hangi gün ve aya denk gelirse o günlerde gerçekleşecek.

Hamilelik ve Hamilelik İsteme

İnsanlar ve diğer canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmeleri için metabolizmalarının ihtiyaçlarını karşılamalar gerekir. İnsanlarda bu ihtiyaçlar tabi diğer canlılardan daha çok çeşitli ve fazla diyebiliriz. İhtiyaçlarımıza bakıldığında fiziksel ihtiyaçlarımız, duygusal ihtiyaçlarımız olarak ayırdığımız öncelikle fizikseli karşılamamız gerekir. Sonrası ise duygusal ihtiyaçlarımızdır.

Hayatımız devam ettirebilmemiz için yemek içmek barınma gibi ihtiyaçları karşıladıktan sonra duygusal olarak bize yaradılıştan verilen bir takım görevler var. Bunların başında ‘’ Anne olmak ‘’ annelik duygusunu tatmak, yaşamak isteği gelir. Tabi bunun için bizlerin bilmesi gereken ve bir ihtiyaç olan üreme sürecini sağlıklı bir şekilde bilmeliyiz.

Hepimiz erkek olalım bayan olalım farketmeksizin belli bir yaşa geldiğimizde evlenmek ve soyumuzu devam ettirmek ve annelik duygusunu babalık duygusunu tatmak isteriz. Fakat bunun sürecini bilmek ve bunu an ve an takip etmekte isteriz işte tam bu noktada gebelik ve gebelik hesaplama sistemi işin içine girer.

Örnek bir gebelik haftası hesaplaması yapalım:

Son adet tarihi 22 Ocak 2015 olan bir kadının 40 haftalık hamilelik dönemi geçireceği için, tahmini doğum tarihi 29 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Genel olarak yapılan bu hesaplama sezaryen veya erken doğum ihtimalini haricinde normal doğum için yapılmıştır. Bazı kadınlar erken veya daha geç doğum gerçekleştirebilir. Bu gibi durumlar da gebelik haftası hesaplamaları doğru sonuç veremez.

Hesaplama Aracına Son Adet Tarihinizi Yazarak Tahmini Doğum Gününü Öğrenebilirsiniz

Aramalar  :

gebelik haftası nasıl hesaplanır uzmantv

tüp bebekte gebelik haftası nasıl hesaplanır

gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır

gebelik haftası hesaplama takvimi

gebelik haftası hesaplama nevra

gebelik haftası hesaplama cetveli

gebelik haftası hesaplama tablosu

gebelik haftası hesaplama indir

 

Bunu da Okuyabilirsiniz

Tahmini Doğum Tarihi ve Hafta Hesaplama

Tahmini doğum haftası hesaplama ve programı Tarihten beri, geçmişte bir çok uygarlık hep aynı sorular ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close