BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Sağlık / Dishidrotik Egzema Nedir ? Belirtileri Tedavisi

Dishidrotik Egzema Nedir ? Belirtileri Tedavisi

Dishidrotik egzema veya dishidrosis  bir egzama türüdür ve ellerde ve ayaklarda görülür. Ayak tabanlarında ve avuç içlerinde sıklıkla görüldüğü gibi parmak kenarlarında, tırnak kenarlarında da görülebilir. Dishidrotik egzama bulaşıcı değildir.

Dishidrotik Egzema Belirtileri Nelerdir

Dishidrotik egzema genellikle görülme şekli küçük minik su kabarcıkları oluşur bazen bu kaşıntıya sebep olur ve su kabarcıkları kaşınmayla birlikte patlayadabilir ve 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden kuruyarak geçer ve o kabarcıkların çıktığı yerler küçük deri döküntüsü şeklinde gözükür zamanla bu da kaybolur. Bu şekli genellikle olan şeklidir tabi bu durumun daha fazla olup şikayetlerin çok fazla olduğu durumlarda vardır. Doktorların bu hastalığa tam bir tanı koyması genellikle zordur.  Çünkü belirtiler diğer cilt hastalıklarına oldukça yakındır ve ortak bir takım belirtiler mevcuttur. Bu hastalıkta ilk olarak (akut evrede) ellerde su labarcıkları, kaşıntı ve yanma hissi ile birlikte görülür. Daha sonra (kronik evre) daha çok soyulma, kabuklanma ve çatlama görülür. Bazı hastalar akut evrede kalırken genellikle kronik evreye geçerler. Bazı durumlarda her iki evre bulguları bir arada görülebilir.

disidrozOluşan su kabarcıkları kolay kolay kaşınmayla patamazlar ve bazen küçük kabarcıklar birbirlerine yakın olduğunda büyük kabarcıklar şeklinde de kendini gösterir.

Ayrıca hastalıktan etkilenen bölgedeki deriye dokunduğunuzda bu bölgedeki deri daha kalın olduğunu hissedebilirsiniz.

Dishidrotik egzemanın Nedenleri

Dishidrotik egzemanın nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ama bu durumu tetikleyen bir takım faktörlerin olduğu bilinmektedir. Her insanda bu durum farklı nedenleren dolayı ortaya çıkabilir.

 • Antibakteriyel sabun kullanımı , deterjan ve benzeri kimyasal maddelerle dokunma sonrası görüldüğü bazı araştırmalarda belirlenmiştir.
 • Aroma, meyve suları veya taze etle temasın diğer egzama türlerinde olduğu gibi etken olduğu görülmüştür.
 • Nikel alerjileri ile alakalı olarak, yüksek nikel içeren yiyecekler: kakao, çikolata, tam tahıllar ve fındık fıstık tarzı yemişler.
 • Kahve, çay ve karbonatlı içeceklerdeki kafeine bağlı alerjik reaksiyonlar olabilir.
 • Alkol ve alkole bağlı dehidrasyon sonucu belirtiler artabilir.
 • Bulaşıcı değil, ırsidir.
 • Bandaj, plaster ve diğer bantlar tahriş edici olabilirler. Yaraların kapatılması gerektiğinde pamuk eldivenler kullanmak daha doğru olacaktır.
 • Latex veya vinil eldivenler tahriş edici olabilir.
 • Cr(+6) bileşenlerine (Potasyum Dikromat veya diğer deri koruyucular) duyulan alerjik reaksiyonlar sebep olabilir.
 • Toz maytları bu egzamaya neden olabilirler.

Dishidrotik egzema Nasıl Tedavi Edilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kesin bir nedeni olmadığı kesin kalıcı bir tedavisi de yok en iyi tedavi kendinizde neyin neden olduğunu bulup ondan uzak durmaktır.

Bu egzama türü genellikle yaz aylarında mevsim geçişlerinde, stres oranının arttığı durumlarda görülür ve 1-2 hafta içerisinde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçer.

Disidroz kendini sürekli tekrarlatan bir özelliğe de sahiptir yani bu yıl olan ve geçen hastalık örneğin 2 yıl sonra tekrardan ortaya çıkabilir.

Belirtileri hafif bir dishidrotik egzema durumunuz varsa doktorunuz belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olması için Claritin veya Benadryl gibi antihistaminikler verebilir. Islak kompresler de kaşıntılı ciltle ilişkili rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

İleriki durumlarda ise

 • ultraviyole ışını
 • steroid hapları
 • Denorex ve T/Gel gibi katran preparatları
 • (nadiren) Protopic ve Elidel gibi bağışıklık sistemini baskılayan merhemler

dishidrotik egzemaAğrı ve kaşıntınızın artmasını önlemek için kabarcıklarınızı kaşımaktan veya patlatmaktan kaçımım bu durum tedaviyi uzatur. Ellerinizi düzenli yıkamak önemli ama yıkanma veya sık el yıkama gibi suyla uzun süreli temastan kaçınmakta istenilen bir durumdur. Ayrıca parfümlü kremler ve bulaşık yıkama sabunu gibi cildinizi tahriş edebilecek ürünleri kullanmaktan belli bir süre uzak durun.

 

 

Yazımızı Beğendiniz mi Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bunu da Okuyabilirsiniz

Yeni Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yönetmeliği Yayınlandı Resmi Gazete

Yeni Rehberlik Yönetmeliği İçin Tıklayın Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close