BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Ana Menü / Çocukların Kemiklerinin Güçlendirilmesi

Çocukların Kemiklerinin Güçlendirilmesi

Sağlıklı ve sağlam kemik sistemi insanın genel sağlığında büyük rol oynuyor. Sağlam kemik sistemin temeli çocuklukta konur. Dolayısıyla çocuğun kemiklerini sürekli güçlendirmek gerekir. Kalsiyum kemiklerimizin esas inşaat malzemesidir. Bu elementin eksikliği sonucunda çocuğun kemikleri daha zayıf ve kırılgan olur. Bunun sonucu ise çocuk sınıqlar meyilli olur, kemikler geç bitişir, boyatma lengiyir vb. Dolayısıyla doğduğu andan başlayarak çocuk organizmasının kalsiyumdan normal sağlanmasına ciddi fikir vermek gerekir

1. Anne sütü Bebeklerde anne sütü ile qidalandırma büyük rol oynuyor. Anne sütünde bulunan tüm yararlı maddeler (aynı zamanda, kalsiyum elementi) çok kolay çocuğun vücudu tarafından benimsenir.

Anne sütü ile beslenme mümkün değilse mümkün olmadığı takdirde ise çocuk modern yapay süt karışımı ile beslenmelidir..

2. Süt ve süt ürünleri Daha büyük çocukların rasionuna sürekli süt ve süt ürünleri eklemek gerekir. Eğer çocuğunuz süte karşı alerji veya özel intoleransı yoksa, çocuğa 1 yaşından başlayarak her gün sütlü sıyıqlar, sütlü kokteyller, sütlü kisel vb. vermek gerekir. Eğer çocukta süt ürünlerine karşı bireysel intoleransı veya alerji varsa, bu durumda çocuğa peynir, tuzlu, yoğurt, ekşi krema, peynir, yoğurt gibi ürünleri vermek gerekir. Çalışın çocuğa doğal süt ve süt ürünleri (köy sütü, yoğurdu, şoru vb.) Verin. Dükkanlarda satılan ve özellikle saklama süresi uzun olan bu ürünlerin terkibinde yüklü miktarda konservantlar vb. hasarlı maddeler var.

3. Balık Çocuğun 10-11 ayından başlayarak onun rasionuna balık eklemek gerekir (alerji yoksa). Balık kemikler için çok önemli olan kalsiyum ve fosfor elementleri ile zengindir. Ayrıca balık D vitamini bu vitamin vücutta kalsiyumun sahiplenilmesini geliştirir.

4. Gün ışınları Her gün çocuklar 1,5-2 saatten az olmamak açık olmalıdır. Gün ışınları etkisiyle insan vücudunda D vitamini üretilir. Yaz aylarında çalışmak gerekir ki, çocuklar günün bir çok kısmını açık havada geçirsin. Bu çok önemlidir. Yaz aylarında çocuklarda boyatma işlemi güçleniyor. Çocukların pəhrizində süt ve süt ürünlerinin miktarını arttırın.

5. Bitkisel ürünler Bazı bitkisel ürünlerin içeriğinde kalsiyum elementi var. Bu ürünlerin arasında: günabaxan çekirdekleri, badem, brokkoli lahanası, ıspanak, çikolata, yumurta sarısı, fasulye. Fakat bu ürünlerde bulunan kalsiyum süt ürünleri ile karşılaştırıldığında daha kötü benimsenir.

6. Fiziksel Aktivite Fiziksel Aktivite kemiklerin sağlam ve sağlıklı olması için çok önemlidir. Bu durumda kemikler onlara gereken maddelerle daha iyi sağlanır. Dolayısıyla çocuğun fiziksel aktifliği için gereken şartları oluşturmak gerekiyor – hareketli oyunlar, beden eğitimi, yüzme vb.

7. Bazı ürünlerin alımı kalsiyumun mənimsənilməsini bozuyor. Bu ürünlerin arasında: şeker, tatlılar, tuzlu gıdalar. Dolayısıyla çocukların beslenmesinde şeker, kurabiye, pirojna, pasta vb. şekerlemelerin miktarı minimuma ulaştırmak gerekir. Onları kuru üzüm, kayısı kurusu, bal vb. gibi doğal şirniyyatlarla değiştirin. Kola, gazoz ve benzeri içecekler şeker ve diğer kemikler için zararlı maddelerle zengindir. Dolayısıyla böyle içecekleri çocuklara vermek olmaz. Sosis, sucuk, çipsi, patates-fri, diğer fast-fud gıdaların içeriğinde çok miktarda tuz var. Dolayısıyla bu besinleri da çocuğa vermek olmaz. Hayvanı proteinin gereğinden fazla alımı kalsiyumun mənimsənilməsini lengidir. Dolayısıyla çocuğa günde 1 defadan fazla et yemeği vermek tavsiye edilmez.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Bebeklerda Doğum Ağırlığı ve Kilo Alma

Doğum sırasında bebeğin ağırlığı Bebeğin ağırlığı onun nasıl ilerlemesine göstergesidir, bu nedenle, ilk birkaç ay ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close