BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Aile / Çocukları Ev Kazalarından Koruma ve İlk Yardım

Çocukları Ev Kazalarından Koruma ve İlk Yardım

Çocukların büyük bir kısmı büyükleri taklit etmeyi istedikleri için, sürekli hareketli olduklarından ve ortamı keşfederek öğrenmeye çalıştıkları için birçok ev kazaları ile karşılaşırlar.

Bezende ise dikkatsizlik ve ya ani bir hareket nedeniyle bazı küçük kazalar olur. Çocuklarda sık sık karşılaşan ev kazaları televizyonun düşmesi, ilaç ve kimyasal maddelerle zehirlenmesi, kaynar su dökülmesi, elektrik çarpması, pencere, balkon, merdivenden düşme şeklindedir.

Çocukları Ev Kazalarından Nasıl Korurum ?

Ev kazalarının önlenmesi için dikkatli olmak gerekir. Pencere ve balkon kapılarını daima kapalı tutmak, emniyet anahtarı ayarlayın, televizyon gibi ağır ev aletlerini sabitlemek, ilaç ve genellikle ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeleri çocukların elde edemeyeceği yerlere kaldırmak, fırında yemekleri arka gözlerde pişirmek ve tavaların kulplarını içeriye doğru koyarak çocuklarınızı birçok kazadan koruyabilirsiniz. Ayrıca çocukları bilgilendirmek amacıyla ev kazaları ile ilgili uyarı ve bilgi vermek de önemlidir.

Ev Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır

Bir takım küçük ev kazalarına çocuğa evde müdahale edilebilir. Ancak bu basit yanıklar ve kesikler için geçerlidir. Kanamalar, ciddi yanıklar ve elektrik çarpması gibi durumlarda mutlaka profesyonel yardım almalı ve ambulans çağıırlmalıdır.

Yanık hasarı sırasında hiçbir şey sürmeyin, dokunmayın ve deriyi soymayın. Sadece 15 dakika soğuk su altında soğutun. Eğer daha ciddi bir yanıksa havluya sarılmış bir buzu çocuğun yanmış bölümünde tutun ve en yakın hastaneye götürün.

Kesikler sırasında yaranın üzerine temiz bir bez örtüp avucunuzun içi ile en az 5 dakika basmak gerekir. Yarayı antiseptik ürünlerle veya temiz su ile yıkayın. Yaranın temizlenmesinden ve bağlanmasında pamuk kullanmayın. Çoklu kanama durumlarında ise kesik olan elinizle sıkıca basarak hastaneye gidin. Kesik olan bölgeye dikiş atılabilir.

Elektrik çarpmasına tahta kullanarak çocuğu kenara çekin ve aynı anda da ambulans çağırın.

Kimyasal zehirlenmelerde çocuğu kusturmaya çalışmayın. Kusma sırasında zararlı maddeler çocuğun boğazından geçerek akciğerlere dolması ile çocuğa daha fazla zarar verebilir ve ya yemek borusu hasarı oluşabilir.

Merdiven, balkon ve pencereden düşme , üzerine televizyon gibi büyük bir cismin düşmesi gibi durumlarda da vakit kaybetmeden ambulansı arayarak yardım isteyiniz.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Bebeklerde Elini Ağzına Götürme İsteğinin Nedeni

Uzmanlar bu davranışın kaynağını ilgilenmiş ve incelemişlerdir. Sonucunda ise bebklerin el-ağız koordinasyonun beynimizde şifrelenmiş bir şekilde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close