BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Sağlık / Çocuk / Çocuklarda Onanizm

Çocuklarda Onanizm

Çocukların mastrubasyon yapması fikri çoğu ebeveynler için korkunç bir durum olarak ya da anlamsız hareket olarak değerlendirilebilir. Çocuğunuzu mastrubasyon yaparken görmek belki sizin için korkunç, inanılmaz bir durum olabilir, sizi utandırabilir, bu zaman kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak merak etmeyin ve korkmayın. Çocuğunuz vücudundaki genital bölgeleri tanıdığı için böyle bir hareketlerde bulunuyor olabilir. Bunu bilinçsizce yapsa da, bu hareket o zaman belli  bir haz oluşturur.

Çocuk onanizmi deyince, çocuğun cinsiyet organı ile oynaması, kendini yere, döşeye, battaniyeye, yorgana sürtünmesi ve bu hareketleri yaptığında zevk alması öngörülüyor. Çocuğun bu gibi hareketler yapması cinsiyet organını tanımasını, zevk merkezini hissetmesini gösteriyor. Esasen kızlar arasında hakimdir. Çocukluk onanizmi bazen annenin çocuğunun altını temizlerken bilmeden bu bölgeye dokunması ile oluşur. Çocuk sıkıldığında, daraldığında, duygusal iletişim kurulmadığında bu hareketi yapmaya başlar.

Freud’a göre çocuğun her gelişim aşamasında kendi ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır. Bu ihtiyaçları karşılanmayan çocuklar bir aşamada takılıp kalır ve sonraki aşamalarda gelişmesi onun için daha da zorlaşıyor. Bir aşamada karşılanmayan ihtiyaçlar bu aşamada oluşan takıntı ile sonuçlanır ve Freud’un göre, bu netleme sonraları insan büyüdükçe ve geliştikçe onun kişiliğinin şekillenmesinde mutlaka ortaya çıkıyor. O, psikoseksüel gelişmeyi 5 aşamaya ayırır:

Oral dönem – ağızla ilgili olur. Bu dönemde çocuklar yemek yemeyi, süt emmeyi ve ellerini attıkları her şeyi ağızlarına koymayı öğrenirler. Bu dönemde çocuk annesinden bağımlı olduğu için güven ve bağımlılık gibi duyguları öğrenir.

Anal dönem-Bu dönemde çocuklar tuvalet öğretisini öğrenirler ve bunun sonucunda onlar kontrol, bağımsızlık ve başarı gibi hislerle tanışırlar.

Fallik dönem– Esas bölge insanın cinsiyet organları bulunur. Bu dönemde çocuklar erkek ile kadının farkını yavaş yavaş anlamaya başlarlar. Freud’a göre, bu dönemde erkek çocuklar babalarını annelerinin sevgisine kıskanmaya başlar ve bu teori Yunan efsanesinden yararlanarak, “Oidipus kompleksi ” adını alır. Oidipus kompleksi  Freud’un teorisine göre çocukların aynı cinsten olan ebeveynine karşı bilinçaltı kıskançlık hissi ve karşı cinsten olan ebeveynine karşı bilinçaltı romantik duygular hissetmesidir. Ancak aynı zamanda, çocuk babasından cezalandırılacağı için korkuyor.

Freud’un sözleriyle söylersek, zıt duygulanımlar yaşıyor ve bu yüzden de, bu dürtüleri bilinçaltına gömüyor.  Hatta bir feminist psikolog kadın Karen Horney bu teoriyi reddedip, onu yanlış ve kadınlara karşı küçük düşürücü adlandırmıştır. Ve bu fikrin aksine Horney’in iddiası, erkekler kendilerini kadınlardan her yönden daha düşük hissediyorlar. Çünkü kadınlardan farklı olarak erkekler dünyaya çocuk getiremezler.

Latent dönemi (Gizlilik dönemi) – Bu dönemde sessizlik dönemi yaşanıyor. Çocuklar daha çok okulla meşgul olur, dostluklar kuruyor, hobilerle ilgileniyorlar.

Genital dönem– bu dönem içinde çocuk artık gerçek cinsel ilişkileri anlar ve onlarda karşı cinse karşı normal, bilinçli cinsel dütüler uyanmaya başlar.

Eğer çocuğunuz onanizm varsa, o zaman aşağıda tanımla riayet etmeniz gerekir:

Yaptığının yanlış hareket olmasını düşünmesine neden olmayın

Cezalandırıcı, yargılayıcı, ayıplayıcı hareketlerden uzak durun

Bu hareketleri yaparken, kendisi farkında olmadan dikkatini dağıtın

Çocuğunuzla daha duygusal iletişim kurun, oyunlar oynayın. Bol zaman geçirin.

kaynak: dushunce.az

Bunu da Okuyabilirsiniz

Bebeklerde Elini Ağzına Götürme İsteğinin Nedeni

Uzmanlar bu davranışın kaynağını ilgilenmiş ve incelemişlerdir. Sonucunda ise bebklerin el-ağız koordinasyonun beynimizde şifrelenmiş bir şekilde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close