BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Sağlık / Çocuk / Çocuklarda Kronik Öksürük (uzun süren öksürük) Nedenleri

Çocuklarda Kronik Öksürük (uzun süren öksürük) Nedenleri

Çocuklarda öksürük solunum yollarının hastalıkları sırasında önemli ve en sık rastlanan semptomların biridir. Uzun süreli öksürük yani kronik öksürük yine anne babaları korkutan bir durumdur.

Bu aynı zamanda ebeveynler çok rahatsız eden ve en çok hastaneye gitme sebeplerinden biridir.

Devam etme süresine göre öksürük akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. 3 haftadan uzun sürerse o zaman kronik öksürük olarak adlandırılır.  Daha az sürerse akut öksürük denir.

Öksürük  ayrıca solunum organlarının salgı ve yabancı maddelerden temizlenmesinde önemli rolü olan koruyucu bir reflekstir. Öksürük reseptörleri gırtlakla bronşlara kadar olan mesafede bulunmaktadır.

Fakat şunu bilmek gerekir, bu alıcılardan ayrıca yutakta, burun çevresi çeperlerinde, dış kulak kepçesinde, timpanik membranda yani kulak zarında, plevrada ( akciğer zarı ), perikard, diyafram ve midede bulunur.

Öksürük refleksi hastalıklara ve ilaçlara bağlı olarak değişebilir.

Gerçekleştirilen herhangi bir virüs enfeksiyonundan sonra 2-3 haftalık dönemde öksürük refleksi hipereaktif olur kokusu, aerosol (yani bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması ) ve ısı değişikliklerine karşı öksürük kolaylıkla değişebilir. Bu dönemde hasta semptomatikdir.

Bazen çocuklarda bronşların hiperaktifliği çocuklarda uzun süreli öksürüklere neden olur. Ayrıca atopi, gastrit , astım, sinüzitler, kronik enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar,inhibütör tedavisi, sigara içme gibi faktörler uzun süreli öksürüğü yaratan nedenler olarak gösterilebilir.

Öksürük birçok hastalıklarla ilgili ortaya çıkabilir. Öncelikle çocuktan dikkatli anamnez toplanmalı yani hastalık öyküsü iyi alınmalıdır ve öksürüğün nedeni iyice araştırılmalıdır. Kronik Öksürüğün en sık sebebi virüs enfeksiyonudur.

Kronik Öksürüğün En Sık Nedenleri Nelerdir ?

Kronik Öksürük nedenleri arasında astım, postnazal akıntı yani geniz akıntısı, Gastroözofageal reflü . Bu üçlü hastalık “Patojenik  Triada” olarak adlandırılır.

Çocuklarda öksürük en çok virüs enfeksiyonu ile ilgili olarak geçirilmiş üst solunum yollarının iltihabı ile bağlıdır, genellikle çoğu zaman kendiliğinden düzelebilir bilen bir süreçtir. Gerçekleştirilen herhangi bir virüs enfeksiyonundan sonra öksürük çocuklarda 10 güne kadar, solunum yolu enfeksiyonundan sonra ise bir aya kadar uzanabilir.

Enfeksiyonlara bağlı kronik öksürük solunum organlarının iltihabı sırasında oluşur. Eğer çocukta akciğerlerin röntgen şekli iyiyse ve kronik öksürüğün diğer nedenleri yoksa, o zaman bunu geçirilmiş virüs enfeksiyonu ile ilişkili olduğunu düşünülünür.

Öksürük ve mikoplazma enfeksiyonları kronik Öksürüğün en sık görülen etioloji nedeni olarak belirtilmiştir. Ayrıca ise havanın kirliliği, nem, sigara içme, ailenin sosyal durumu, yaşam koşulları bu süreci daha da uzatabilir. Bu zaman Öksürüğün varoluş nedeni virüs olduğu için antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

Çocuklarda Postnazal akıntı ( Geniz Akıntısı ):

Sinüzit, alerjik ve alerjik olmayan rinit, Vazomotor rinit, Postenfeksiyöz rinit postnazal akıntının en yoğun nedenleridir. Hastalarda boğazda akıntı, sık sık boğazını temizleme hareketleri, burundan olan akıntılar gibi şikayetler görülür. Çocuklarda tedavi geniz akıntısının varoluş nedenini öğrendiktene sonra belirlenir. Tedavide geniz akıntısını yapan etioloji faktöre yönelmelidir.

Çocuklarda Astım

Kronik Öksürüğün en sık nedenlerinden biridir. Hastalar en çok yapılan enfeksiyondan sonra artmış ve daha çok geceleri meydana gelen öksürükten şikayet ederler. Tedavi astımın dönemine uygun olarak verilmelidir.

Gastroözofageal Reflü

Bu kronik öksürüğü yaratan 3 sebepden biridir.  Yemek borusunun distal bölümünde bulunan reseptörler uyarıldığında meydana gelir, bunun sonucunda çocukta kronik öksürük oluşur. Başlıca nedenleri midede yanma hissinin olması, geğirme vb olsa da 50-75% durumlarda reflü semptomları olmuyor. Eğer kronik öksürüğü olan çocuk sigara kullanmıyorsa, bu hastada astım, postnazal akıntı yoksa Gastroözofageal reflü olduğu düşünülebilir.

Eozinofil Bronşit

Eozinofil bronşit, kronik Öksürüğün diğer nedenlerinden biri olup, balgamda eozinofilce zengindir ve steroid tedavisine iyi yanıt verir. Eozinofil bir çeşit lökasitler ve parazitlerle savaşır.

Çok nadiren kronik Öksürüğün varoluş nedenlerinden ayrıca kronik bronşit, bronxektaziya, sarkoidoz, tüberküloz, akciğer kanseri, infeksiyon nedenler, interstiyel akciğer hastalığı sayılabilir.

Kronik öksürükle başvurmuş çocuktan ilk önce hastalık öyküsü iyi alınmalı, gereken incelemeler yapılmalı ve buna uygun tedavi başlanmalıdır.

NOT: Bu yazı tamamen kişileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılamaz.  Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. 

Bunu da Okuyabilirsiniz

Bebeklerde Elini Ağzına Götürme İsteğinin Nedeni

Uzmanlar bu davranışın kaynağını ilgilenmiş ve incelemişlerdir. Sonucunda ise bebklerin el-ağız koordinasyonun beynimizde şifrelenmiş bir şekilde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close