BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Sağlık / Çocuk / Çocuklara Empati Öğretme ve Geliştirme

Çocuklara Empati Öğretme ve Geliştirme

Empati insanın hayatının her alanında ihtiyaç duyduğu bir şey olduğu için yaşamın ilk yıllarından itibaren gelişmesi önemlidir. Ebeveynler empatinin gelişiminde büyük rol oynarlar.

Çocuklarda empati yeteneğinin doğuştan olduğu veya sonradan geliştiği ile ilgili farklı görüşler olsa da, araştırmacılar empatinin gelişiminin köklerinin çocukluğa dayandığını söylüyorlar. Ebeveynlerin çocuk doğduğu andan itibaren onun duygularına dikkat etmeleri önemlidir, çünkü empatiyi gördükçe, karşılaşılan olaylarda bu davranışı görerek gelişir. Çocuklarda empati küçük yaşlarından itibaren ebeveynlerin davranışlarına verdikleri tepkiler gözlemlenebilir. Anne babanın onun ruhsal haline ne derecede uygun tepki verdiği, beklentilere karşılık vermesi, kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olması ve onları ifade etmesi bize empatiyi kurmaya olan meyillilikleri ile ilgili ipuçları veriyor.

Empati kurabilmek insanları anlayabilmek ilk önce kendimizi anlamaktan geçiyor. Kendi duygularımızı adlandırabilmek empati kurabilmek için önemlidir. Bu nedenle, çocukların ilk önce kendi duygularını anlaması gerekir. Duyguları içeren kavramların anlamını yaşayarak, tecrübe kazanarak kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenecekler. Erken çocuklukta, sorgulama döneminde ebeveynlerin onlarla duygularını ifade ettikleri cümlelerle konuşması önemlidir. Bu dönemden sonra başkalarının duygularını anlamaya ve kendi hislerini başkalarının ki ile ilişkilendirmeye başlarlar. Tüm bu becerilerin gelişiminde soyut düşünebilme yetisinin de etkili olduğu için okul dönemine kadar çocukların yukarıda izah edildiği gibi tam anlamda empatik bir ilişki kurması beklenemez.

Empati kurmakta diğer önemli mesele çocukların anlaşıldığı ortamda büyümesidir. Anne-babaları tarafından anlaşılan çocukların daha sağlıklı ilişki kurabildiği görülmüştür. Çocukların endişelerini anlayabilmek, hislerinin farkında olmak ve bunu hissettirmek önemlidir. Empati yeteneğini geliştirmek için çocuğa yaşadığı bir durumu, düşüncelerini, duygularını anlatması için fırsat vermek, yargıdan kaçmak, olaylar arasında bağlantı kurmasını sağlayarak yaşadıklarından bir sonuç çıkarmasına ortam yaratmak gerekir.

Empatiya kurabilen çocuklar kendi duygularının farkında olur. Talep ettiği şeyin başkasına zarar vermeyen veya başkasının hakkını koruyan bir talep olmasına çaba göstermektedir. Baş veren bir olay karşısında diğerlerinin neler hissettiğini yapabileceğini ve onlara neyin iyi geldiğini göstərəciyini, o anda neye ihtiyaç duyduklarını düşüne bilir ve ona uygun tepkiler verir.

Çocukların empati yeteneklerini geliştirirken, çocukları yeterince dinlemeye, hislerini adlandırabileceğimiz için desteklemeye, duygu ve düşüncelerini ifade etmeye yönlendirmeye, yaşanan ya da kurma bir olay hakkında sohbet etmeye, ondan beklendiği gibi ona karşı da anlaşıldığını hissettirmeye çaba gösterilmelidir. Çocuklarda davranış problemleri çoğu zaman anlaşılamayan çocuklarda görülür. Çocuğun ihtiyacını başa düşe bilmeyen ebeveyn çocuğun isteğini farklı davranışlarla dile getirmeye yöneltmiş olur.

Empatinin tam olarak oluşması için çocuğun kendini karşısındakinin yerine koyarak olaylara onun gözüyle bakabilmesi, karşısındakinin duygu ve düşüncelerini düzgün şekilde anlayabilmesi, hissedebilmesi ve buna uygun tepkiler vermesi gerekir.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Bebeklerde Elini Ağzına Götürme İsteğinin Nedeni

Uzmanlar bu davranışın kaynağını ilgilenmiş ve incelemişlerdir. Sonucunda ise bebklerin el-ağız koordinasyonun beynimizde şifrelenmiş bir şekilde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close