BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Sağlık / Doğal / Cennet Meyveleri Hangileridir İsimleri Nelerdir

Cennet Meyveleri Hangileridir İsimleri Nelerdir

Bir zamanlar sevgiyi elma vererek itiraf ediyorlardı. Elmayı kabul eden “evet” cevabı vermiş oluyordu. Sevgi, sevinç, bilgelik ve lüksü belirten elma “Kur’an-ı Kerim” de cennet meyveleri arasına yer almaz . Bunun yerine, Newton’un başına düştü. Sonrada olan  oldu, çekim gücü teorisi oluştu. Elmadan farklı olarak,  insandan önce cenneti gören meyveler de oldu. Kendisi de Kur’an’da adı geçen 7 meyveden ne az ne çok, düz, 5’i ülkemizde yetiştirilmektedir. Cennet meyvelerini tanımak isteyenler yazının tamamını okumakla buna sahip olabilirler.

“Taş eriten” kirazdan başlayalım. Kur’an’da adı geçen ilk meyvedir. Mukaddes Kitapta onun hakkında “Tikensiz sedir ağaçları” ( “Vakıa” suresi, 28. ayet) şeklinde ifade edilmektedir. Kiraz böbreklerin faaliyetlerini düzenler. Vücutta biriken artık tuz ve asiti atmanızda faydalıdır. Böbreklerde taş ve kumun oluşmasına izin vermez. Taşı eritir ve organizmadan doğal yolla dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, cildi akne ve sivilcelerden arındırır. Kiraz suyu iştahı ve sindirimi geliştirir.
Sadaladıqlarımız kirazın insan sağlığı için hayırlı olan özelliklerinden sadece birkaçıdır. İlginçtir ki, kirazın yaprakları çıkmadan önce o çiçəkləyir. Eski Doğu mitolojisine bakılırsa, bu, insanın dünyaya çıplak geldi, çıplak gittiğine işarettir. Çin’de kiraz umut, gençlik, cesaret, ayrıca, kadın güzelliği temsil ediyor. Japonlarda ise zenginliği bildirir. Kiraz çiçeği Japonların semboldür.

En eski meyve

“Kur’an-ı Kerim” de bu meyvenin adı 11 kez tekil ve çoğul formda (ayrı ve diğer meyvelerle birlikte) ve: “Sizin için hurma bahçeleri ve üzüm bağları meydana getirdik ki, orada bol meyveler vardır, siz onlardan yersiniz” ( “Mü’minun” suresi, 23- cu aye).


Dünyada üzümün 8 binden fazla türü var. Bu nedenle, bu meyvenin asıl vatanı kesin olarak bilinmiyor. Ama bazı bilim adamları diyor ki, bu bitkinin kökü Azerbaycan’dan başlıyor. Elbette ki, böyle bir iddianın arkasında olgu da dayanır. Örneğin, Antalya yakınlarında 1962 yılında yapılan arkeolojik kazılarda MÖ V-IV binyıla ait Şomutəpə abidesinde bulunan çeşitli bitki kalıntıları ve üzüm tohumları buna örnektir. Hazırda Ağdam keçiəmcəyi (Ağdam), beyaz kovanı (Abşeron), Gence qızılüzümü (Gence) ise sadece Azerbaycan’da yetiştirilen üzümlerden bir tanesidir. Üzümün insan vücudu yararına gelince, o, kanca çabuk benimsenir. Zengin glikoz kaynağıdır, demir azlığının tedavisinde çok faydalıdır. Sindirim bozukluğu, böbrek ve karaciğer hastalıkları sırasında olumlu etkisi vardır.

Minbir derdin ilacı

Tüm meyveler içerisinde en çok mineral koleksiyonu işte əncirdədir. Kuran’da bu meyveden şöyle bahsedilir: “Andolsun İncire ve onun ağacına, zeytine ve onun ağacına” ( “Tin” Suresi, 1. ayet).Əncirdən sinəyumşaldıcı, kabızlık aleyhine, diş eti iltihabı, plevrit, göyöskürək, el ve ayakta olan siğiller, nasır, ariqliqdan, dalak tümörü, anjina ve saç dökülmesi karşı kullanılır. Meyveler sırlarla doludur desek yanılmarıq. Encirin yetiştirmek milattan çok önceye rastlar. Onun esas vatanı Suriye ve Küçük Asya ülkeleri.

Akdeniz kıyılarında, ayrıca Yunanistan’da geniş yayılmıştır. Azerbaycan’da Abşeronda yetiştirilen “Sarı sabahi” veya “Sarı incir” sortu özellikle yaygındır. Genel olarak, ülkemizde incirin 2 türü yayılıp. Bunlardan biri “kültürel incir” denir ve ülkede geniş çapta yetiştirilmektedir. Diğeri ise “Hirkan inciri” dir ki, o, yabani halde Lenkeran bölgesinde yayılmıştır.

Aldım bir tane açtım bin tane

“Kur’an-ı Kerim” e göre, güzel cennet bağında nar ağaçları da dikildi: “O iki cennette her çeşit meyve, hurma ve nar ağaçları vardır (” Er Rahman “suresi, 68 ayet)”. Birçok uluslarda narin çiçekleri ve meyvesi zenginliğin, bolluğun ve verimliliğin sembolü olarak onaylandı. Narın tasvirleri Mısır ehramların, eski Bizans parçalarının üzerinde, eski Yunan ve Arapların süs ve Desenlerinde bulundu. Efendimiz (sas) paxıllığı, nefreti ve kini temizlediğine göre, kendi takipçilerine nar yemeyi tavsiye başardı. Doktorlar da bu meyvenin kabuğu ve çiçeğinin bazı hastalıkların tedavisinde faydalı olduğunu söylüyorlar. Azerbaycan’ın birçok bölgelerinde nar becərilsə de, vatanı Göyçay sayılır. Bölgenin beş yıldır uluslararası nar festivaline ev sahipliği yapması buna örnektir.

Cennetin “barış carçısı”

“Kur’an-ı Kerim” de “Nahl” suresinin 11. ve 35. ayetlerinde zeytinden söz açıiır. “Şüphesiz O’nun birliğine ve gücüne dair bir işaret vardır” ( “Nahl” suresi, ayet 11). Zeytin dünyanın subtropik ülkelerinde bitiyor. Bu bitki hala milattan 2500 yıl önce eski Mısırlılar tarafından becərilib. Onun meyvelerinden, hem de zeytinin yağından bir takım hastalıklara karşı (romatizma, yanık, göz hastalıkları vb.), Ayrıca, gıda ürünü, kokulu baharat gibi kullanıldı. Zeytin sanayi önemli bitki gibi, Karadeniz kıyılarında, Kırım’da, Gürcistan’da geniş yayılmıştır.


Azerbaycan’da son 25 – 30 yılda zeytinin üretimine ciddi fikir verilir. “Barış carçısı”, özellikle, Abşeronda yetiştirilen ve çok güzel sonuç verir. Öyle Zığda düşürülmüş zeytin plantasiyası buna en iyi örnektir. Dünyada zeytinin yıllık üretimi 20 milyon tondur. En yüksek satış göstergesi ise İtalya ve İspanya’da aittir.

Dimdiyində zeytin dalı bulunan güvercin dünyada barış ve dayanışmanın sembolüdür. Bu sembol Nuh’un gemisinden kaynaklanıyor. Rivayete göre, Allah’ın insana karşı öfkesi tufanla zahir olur.Allah Teâlâ Nuh’a haber verir ki, birkaç kişiden başka daha asla inanmayacak. Onun ardından gemi düzeltmeyi Nuh’a emreder. Peygamber inananları, aynı zamanda, hayvanları 1 erkek ve 1 dişi olmak üzere gemiye topluyor. Tufan sakitləşəndən sonra geminin etrafında barış ve asayiş nişanesi dimdiyində zeytin dalı olan bir güvercin görünür. Ve o, karada hayatın olmasını zeytin dalı aracılığıyla gemideki insanlara iletiyor.

Ömrünüzü uzadın

Bilim dünyası onu “Phoenix dactylifera” olarak tanıyor. İncil’de ise bu meyveye “nexl” veya “nexle” denir. Sekiz ayette tek şekilde, on iki ayette ise onun adı zeytin, nar ve üzüm gibi diğer meyvelerle birlikte içermektedir. “Yeryüzünde birinin kenarında bulunan kıtalar, üzüm bağları, ekinler ve bir kökten, çeşitli köklerden olan hurma ağaçları vardır ki, hepsi bir su ile sulanır ve bunun yanısıra, ürün açısından onların bazısını bazısından üstün kılıyoruz. Şüphesiz bunda akıllarını kullanan grup için deliller vardır “(” Red “suresi, ayet 4). sıcak ülkelerde “çöl ekmeği” olarak bilinen bu meyve Diyet ve rejim kullanılır. Hurma, öncelikle organizmayı güçlendirir ve ömrü uzatır. Çinliler gıda rasionlarında xurmadan çok kullanırlar. Bu da uzunömürlülüyə yol açıyor. Böyle bir fikir var ki, hurma ağacı ilk kez 6-7 bin yıl önce Beynənnəhreyndə becərilib. Hurma üretimi ve satışı konusunda dünyada ilk sırada Suudi Arabistan tutuyor.

Banan ot imiş

Allah’ın cenneti tavsif ettiği ayetlerde muzdan da söz ediliyor: “Ve salkım salkım birbirinin üstüne qalanmış (komalanmış) muz ağaçları” ( “Vakıa” suresi, 29. ayet). Muz kan basıncını düşürür, alerjinin tedavisinde kullanılır. İçerdiği potasyum ve sodyum hücrelerin, kas dokusunun gelişimini düzenler, kalp döyüntüsünü ve sıvı tuz dengesini normalleştirir. Muz yüksek sıcaklık, sindirim bozukluğu sırasında oldukça faydalıdır.

Bu meyve Azerbaycan’da bitmese de (şu anda onlar ancak bazı seralar yetiştirilmektedir), ülkemizde çok eskiden tanınmaktadır. Azerbaycanlı yazar Yusuf bin İsmail Xoyi (XIV yüzyıl), ayrıca Muhammed Hüseyin Han (XVIII yüzyıl) eserlerinde muzun insana olan faydalarından söz açıblar.


Bazıları zanneder ki, muz palmiye ağacında biter, ancak bu böyle değildir. Muz çok yıllık çim bitkisidir. Sadece, kökten çıkan iri, qınlı yaprakları çok katlı boru – yalancı gövde oluşturur. Ve bu da ağacı hatırlatır. Onun 70 kadar türü vardır. Meyveleri salkımda toplanır, her salkımda 300’e kadar meyve olur. Toplam ağırlığı 50-60 kq.-a ulaşır. Tropikal ülkelerin her birinde yetiştirilmektedir. En yaygın idxalçılarını Orta Amerika ülkelerini “muz cumhuriyetleri” adlandırırlar.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Yeni Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yönetmeliği Yayınlandı Resmi Gazete

Yeni Rehberlik Yönetmeliği İçin Tıklayın Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close