BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Salı , Aralık 12 2017
Home / Sağlık / Bebek / Bebeklerde Kalp Atış Hızı ve Nabız Sayısı

Bebeklerde Kalp Atış Hızı ve Nabız Sayısı

Bebeklerde kalp atış hızı normal gelişiminin temel göstergelerinden biridir. Bebeklerin gelişiminde herhangi bir olumsuzluk meydana gelirse kalp atışında bu hemen kendini gösterir.

İşte bu nedenle doktorlar tüm hamilelik sırasında ve özellikle de doğumda kalp atmasına özel olarak kontrol eder

Gebeliğin öncesinde bebeğin kalp atımı USM ile ölçülür.Gebeliğin yaklaşık 18.-20. haftalarında jinekolog özel stetoskop ile bebeğin kalp atışını duyabilir ve değerlendirir.

Her bakış sırasında jinekolog mutlaka ceninin nabzını da kontrol eder.

Ceninde kalbin gelişimi çok karmaşık bir süreçtir.Kalbin temeli hamileliğin 4. haftasında oluşmaya başlar.Yaklaşık 5. haftasında ilk kalp atışı oluşur ve gebeliğin 8.-9. haftasında kalp büyüklerde olduğu gibi dört odacıklı (iki karıncık ve iki kulakçık) olur. Ana rahminde çocuk bağımsız şekilde nefes almaz, o, oksijeni anneden alır. Dolayısıyla anne karnında olan bebğin kalbi büyük insanın kalbinden farklıdır.

Gebelik döneminde bebeklerde kalp atışları 6-7 haftadan itibaren USM konrollerinde duyulmaya başlar.

Jinokologlar genellikle ilk ultrason muayenesini 6-7 haftalarda yapar. Bu haftada eğer kalp atışı duyulmamışsa 1 hafta sonra tekrar muayeneye çağırır. Yine herhangi bir sonuç alınmassa gelişmemiş gebelik tanısı konulabilir.

Gebeliğin 1. üç aylık döneminde bebeğin nabzı gebeliğin süresinden bağlı olarak değişir. 6.-8’inci haftalarında nabız dakikada 110-130 vurgu, 9.-10. haftalarında – dakikada 170-190 vurgu, 11’inci haftasıbebeklerde-nabiz sayısından başlayarak doğuma gibi dakikada 140-160 vurgu yapar.

Ceninin nabzı dakikada 85-100 vurgu gibi azaldığında veya dakikada 200 vurgu gibi yüksekdiğinde, bu tehlikeli belirtileri arasında sayılır. Bu durumda doktor bu durumun nedenini araştırır ve kadına belli tedavi programı tanımlar.

Kalp atım sayısına ek doktor onların net veya boğuk, ritmik  veya ritmik olmayan diye kalp atım tiplerinede bakmalıdır. Ritmik olmayan çarpıntı ceninde doğumsal kalp kusurlarının veya anne karnındaki bebek hipoksiyasının (oksijen eksikliği) belirtisi olabilir. Gerekirse doktor hamile kadına ek muayeneleri veya analizleri belirler. Bu muayene ve analizlerin sonuçlarına göre kadına tedavi tanımlanabilir. Yine kalp atımı normal bir şekil de sayılır fakat boğuk gelirse bu da oksijen yetersizliği belirtisi olabilir. Sağlıklı gebelikler dileğiyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close