BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Perşembe , Ocak 18 2018
Home / Yaşam / Çoğrafya / Akadlar Kimdir ? Akad imparatorluğu

Akadlar Kimdir ? Akad imparatorluğu

Akad imparatorluğu akadlılar tarafından Kral Sargon tarafından kurulmuştur. Hüküm sürdüğü yıllar milattan önce M.Ö. 2334 ile M.Ö. 2150 yıllarıdır. Akkad İmparatorluğunun Başkenti Akad’dır.(Akede)

Akadlar Türk’mü , Soyları Türkleremi Dayanır ?

Akadlar Sami ırkına mensuptup. Kuruluş itibariyle ilk önceleri sümerlilerin bünyesinde asker olarak çalıştıkları bilgileri vardır.

Kral Sargon

Daha sonraları Kral Sargon döneminde  aynı zamanda Akad devletinin kurucusu Sümerler ile savaşılmış ve onları yenerek devler ve imparatorluk kurmuşlardır.  Sargon o dönemde şehir Sümer şehir krallarından Kiş Şehri Kralının hizmetinde idi Daha sonra emrinde olduğu krala baş kaldırıp kiş şehrini ele geçirip devleti kurmuştur. Mezopotamya da hüküm süren Akadlar bir çok ilki de tarihe kazımışlardır.

Akadlar Mezopotamya ya ilk kez tamamen hakim olan bir devletti. Düzenli orduyu kurmuşlardır.

Akad İmparatorluğu  Kültürü -Akad Kültürü

Akadların kültürü aynı dönemdeki Sümer kültüründen etkilenmişlerdir. Şehir krallığını benimsemişlerdir. Bu kültürün ön asya bölgesine yayılmasında etkili olmuşlardır. Akadlar Akatça dilini kullanmakta ve çivi yazısı kullanıyorlardı.  Ayrıca Sümer dinini de benimsemilerdir.  Akkadlar resmi devlet işlerinde ve dini törenlerde Sümerce’yi kullanmışlardır. 1500 yıl sonra bile Asur Krallarının kütüphanesinde Sümer dini ve edebi metinlerini kopyalama çalışmalarını sürdürülmüştür.  Günlük yaşamda Akadca tüm ticarette ve yaşamın diğer alanlarında geçerli bir dildi.

Güneş tanrısı, ay tanrısı ve venüs tanrısına tapılıyordu.

Kral  Sargondan Sonra en güçlü hükümdar torunu  Naram Sin ‘ dir

akad-imparatorlugu-naram-sinAkad imparatorluğu Naram Sin Dönemi

Naram Sin M.Ö. 2254 – 2218 dedesi Sargon’un bıraktığı imparatorluğun sınırlarını koruyup genişletti. Güneyde Sümerler’e, doğuda Elamlılar’a ve kuzeyde Anadolu’ya seferler yapmıştır. Bunlardan kendisine ait Şartamhari metinlerin de, Anadolu’da bulunan 17 krallıktan oluşan bir orduya karşı savaştığını, bunlar arasında Puruşhanda, Karşaura, Kaniş gibi krallıklar olduğunu, bu ordunun başında Hatti Kralı Pampa’nın yer aldığından söz etmektedir. Naram Sin’den sonra yerine oğlu Şar-Kali-Şarri (M.Ö. 2217 – 2193) geçmiştir.  Naram Sim kendini Akad’ın ve Dünyanın 4 bölgesinin kralı olarak ila nedip kendini tanrılaştırmıştır.

Akad İmparatorluğunun Yıkılışı

M.Ö 2193 yılında Şar-Kali-Şarri’nin ölümünden sonra taht mücadelesi başlamıştır. 4 kişi kral olmak istemiştir. taht mücadleleriyle zayıflayan devlet Sümerlerin tekrar şehirlerini ele geçirmesi ve Gutilerin vur kaç ile Akadlar iyice zayıfladı. Tabi bu barbar halk Gutiler Zagros dağlarından ( bugünkü İran’da bulunan dağ silsilesi ) inerek medeni şehirde yaşayan sümer ve Akad halklarına ekonomiye büyük zararlar yaamışlardır. Gutiler sümer ve Akadların tersine yıkım ve tahribat yapan bir halktı. 70 yıl kadar hüküm sürmüşler ve Kralları sümer  kralları listesinde kendine yer bulur. Gutileri Akad İmparatorluğunu yıkması sonucu Mezopotmaya ilerleme yerine gerileme yaşamıştır.

Bunu da Okuyabilirsiniz

Ruj Nedir ? İcadı ve Ruj Kullanımı

Dudak boyasının yani rujun icadı ve ruj sürme muhtemelen Mezopotamya’ya  kadar uzanır. Ancak onu kimin icat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close